Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.11.2015 15:24 - Стига глупости....
Автор: milady Категория: Тя и той   
Прочетен: 1215 Коментари: 2 Гласове:
8


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 


Начало / Webcafe / Анализ / Русия и Турция: Войната невъзможна

Русия и Турция: Войната невъзможна Красимир Грозев 25.11.2015, 08:08 (обновена 25.11.2015, 09:01) 

image

Снимка: © Getty Images

Нито Турция, нито Русия имат реални ползи от ескалация на напрежението между тях, но и двете страни имат полза от продължаването на кървавия конфликт в Сирия

Спокойно и без паника! Третата световна война няма да започне скоро и със сигурност няма да e заради сваления руски изтребител-бомбардировач Су-24М. Световната сцена ще се поразтърси, ефирът ще се запълни с гневни слова, но в момента нито Турция, нито Русия имат особена полза от ескалация на напрежението. Лидерите на Западния свят също - посланията им за диалог са преобладаващи.

До тук с добрите новини.

Лошите са, че продължаваме да наблюдаваме низходяща спирала на ерозиране на това, което наричаме „нормално". Ако преди пет години някой бе предположил сериозно, че Турция ще сваля руски самолети по границата си, това щеше да се приеме като апокалиптичен сценарии.

Преди месец подобно предположение можеше да е доста вероятно, а днес вече е реалност, която влиза в онова, което можем да преглътнем. Единствено, трябва да се надяваме, че подобни инциденти няма да се приемат за нормални след време.

Бизнесът си е бизнес

Ако има огромна и непреодолима пречка пред разгръщането на реален конфликт между Турция и Русия, то това са все по-задълбочените икономически връзки между двете страни. Всъщност, днес двете държави все повече се насочват към една икономическа симбиоза и въпреки трагичните събития със сваления Су-24, икономическите аргументи ще се окажат по-силни от националната гордост.

Турция е енергийно зависима от Русия и обратно, Русия е зависима от твърдата валута, която Турция чинно плаща за енергия.

Между 55 и 60% от природния газ, който южната ни съседка ползва, идва от Русия (около 27 млрд. m3 годишно), а перспективите са за непрекъснато нарастване на потреблението. Ситуацията при петрола е малко по-добра, но отново Русия осигурява впечатляващите 30% от използвания от турците нефт.

На теория Турция може да търси доставки на газ и петрол от други места. На практика това нито може да стане бързо, още по-малко безболезнено. Русия също на теория може да завърти кранчето, но на практика това значи пресъхване на едни от малкото сигурни парични потоци.

Първата турска атомна електроцентрала в Акую се строи с руски капитали, руски технологии и руски изпълнители. Макар и Турция да планира още две АЕЦ, едната по японски, а другата по американски проект, засега само тази в Акую се строи реално и има перспектива за скорошно завършване.

След като Русия наложи фактическо ембарго за внос на земеделска продукция от Европейския съюз, вечно гладната страна се обърна към Турция и днес около 20% от турската хранителна индустрия работи за руския пазар.

15% от текстилната индустрия също работи за Русия.
Отделно Турция е сред най-големите вносители на руска пшеница, стомана и други суровини.
 

Не е за пренебрегване и фактът, че малко около 11% от туристите в Турция идват от Русия.

Ако трябва да говорим в цифри, то Турция е експортирала за Русия стоки на стойност $5,9 млрд. и е внесла стоки за почти $25 млрд. Икономиките и на двете страни в момента са далеч от блестящото ниво и всякакви сериозни сътресения в междудържавните отношения, които биха се отразили на стокообмена, ще се усетят твърде силно.

Всъщност си имаме други грижи

Въпреки че и Турция, и Русия са сериозно нагазили в Сирийската гражданска война, тя далеч не е най-сериозният им проблем в момента.

В Турция наскоро минаха вторите парламентарни избори за годината. Партията на справедливостта и развитието на Ердоган успя да вземе мнозинство в парламента, но с това свършиха добрите новини. Кюрдската Демократична партия на народите успя да остане в Меджилиса, въпреки че загуби 21 депутатски места и продължи да бъде абсолютен лидер в кюрдските райони на страната.

Конфликтът с ПКК, който след две години затишие, отново се разгоря с пълна сила, и противопоставянето на Ердоган срещу кюрдите в страната продължава да се плъзга по бръснача на гражданската война

за капак, Турция изглежда, че има все по-малко истински близки съюзници и приятели - двустранните отношения с повечето мюсюлмански сили в Близкия изток са по-скоро хладни, дните на приятелство с Израел отдавна са минало, а връзките с ЕС са все по-протоколни и въртящи се основно около бежанския проблем.

Ситуацията в Русия не е по-добра.

Икономиката продължава да потъва, макар и не с апокалиптични темпове. Диалогът със Запада е, меко казано, проблематичен и сякаш няма изгледи за скорошен пробив. Крим все така виси като воденичен камък, особено след скорошните трудности с доставката на електричество за полуострова. Замразеният конфликт в Източна Украйна продължава да гълта ресурс.

Последствия ще има

В първото си публично слово след свалянето на руския самолет Владимир Путин се закани, че за руско-турските отношения ще има сериозни последици.

    следва….



Гласувай:
8



Следващ постинг
Предишен постинг

1. katara - Моля, за съдействие ,колеги! копирайте и споделяйте ,аз нямам Помпа..
26.11.2015 12:37


Моля за вашата намеса спрямо Лицето Г.Стоименов Гевеченов
очаквам вашето решение, админи ,
относно кражбите на авторски материали
от този потребител/ по долу/ и неговата
арогантна гавра с Помпата и целия блог..
Защо ми изтривате Постинга ?!
/ информирала съм професор Георги Михов
/ ректор на Техническия Уни в София..
Моля ,да се коригирате своевременно..
Поздрави/ Юлия П.Тодорова

of4arsnakovalnia10/?month=11-15...24

bryunetsnakovalnia10/
цитирай
2. radosslav - а
26.11.2015 13:36
Турция - Европа
възможна?
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: milady
Категория: Тя и той
Прочетен: 2269457
Постинги: 2122
Коментари: 5673
Гласове: 9059
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол